HAKKIMIZDA

1999 yılında kurulan ve o tarihten itibaren Marmara Bölgesi ağırlıklı olmak üzere bir çok profesyonel ve perakende müşteriye hizmet veren Doygun, Esenyurt Kıraç’ta kuruludur. 18.500 metrekarelik tesislerinde dünya standartlarında, el değmeden üretim yapan DOYGUN’un üretimi ve ürünleri ISS, Nanolab, Türk Standartları Enstitüsü  (TSE) ve Tarım Bakanlığı tarafından denetlenmektedir. Günlük 80 ton, yıllık ortalama 25.000 tonluk üretim kapasitesine sahip olan DOYGUN, hazlihazırda  bünyesinde 250’ye yakın çalışanı istihdam etmektedir.
 
DOYGUN, otel, kafe, restoran ve catering kanallarında bulunan profesyonel müşterilerine, sıcak ve donuk ürün portföyünde bulunan birçok ekmek seçidinin yanısıra, simit, açma, poğaça gibi geleneksel tatlardan kruvasan, danish, börek ve kurabiyelere kadar 150’ den fazla ürünle hizmet vermektedir.
 
Özellikle şehirli ve modern tüketiciler arasında giderek artan, sağlıklı ve doğal beslenme bilincine parallel olarak doğan organik ekmek ve unlu mamul ihtiyacına yönelik olarak geliştirdiği organik ekmek ve unlu mamul çeşitlerini Doygun Organik markasıyla tüketicilerine sunmaktadır.