HAKKIMIZDA

Sağlıklı ekmek üretmek misyonuyla 1999 yılında kurulan ve Türkiye’de ilk defa ambalajlı ve katkısız tam buğday ekmeğini üreten DOYGUN, aynı zamanda paketlenmiş roll ekmek, gözeneksiz tost ekmeği, vitaminli light ekmek, kahveli tiramisu keki, ambalajlı geleneksel beyaz köy ekmeği ve mayasız ekmeği ilk kez üreten firma konumunda.

İstanbul’da Esenyurt Kıraç’taki 18.500 metrekarelik tesislerinde dünya standartlarında, el değmeden üretim yapan DOYGUN’un üretimi ve ürünleri ISS, Nanolab, Türk Standartları Enstitüsü  (TSE) ve Tarım Bakanlığı tarafından denetleniyor. Günlük 80 ton, yıllık ortalama 25.000 tonluk üretim kapasitesine sahip olan DOYGUN, şu an bünyesinde 100 beyaz yakalı, 170 mavi yakalı olmak üzere 270 çalışanı istihdam ediyor.

Pazar payı ve hizmet verdiği bölgeler

Türkiye çapında ve İstanbul’da ambalajlı ekmek pazarında ikinci özel sektör firması konumunda olan DOYGUN, halen İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova,Tekirdağ ve İzmir bölgesinde, 3 binin üzerinde perakende satış noktasında satışa sunuluyor. DOYGUN ayrıca hizmet verdiği bölgelerde binlerce ev dışı tüketim noktasına da ulaşıyor. Esenyurt Kıraç’taki el değmeden üretim yapılan modern fabrikasında, önümüzdeki yıl ek yatırım da planlayan DOYGUN, süreç içerisinde satış noktalarını Türkiye çapında genişletmeyi hedefliyor.

DOYGUN’un perakende ürünlerinin bulunduğu başlıca büyük satış noktaları; Migros, Macro Center, Metro, Carrefour, Real ve Tesco Kipa. DOYGUN, bu zincir mağazaların yanı sıra pek çok yerel markette de yer alıyor.

Perakende Ürünler

DOYGUN’un ekmek ağırlıklı perakende grubunda 2016 itibarıyla 30 çeşit ürünü bulunuyor. Premium ürün grubunda; kraft ambalajlı tam buğday ve tam çavdarlı somun ekmeği var. Ayrıca yine bu grupta ekmeğini yumuşak sevenlere özel tam buğday, çavdarlı, çok tahıllı ve light tam buğday çeşitleri yer alıyor. Dost ürün grubu ise geleneksel beyaz köy ekmeği, tam buğdaylı ekmek ve çavdarlı ekmekten oluşuyor.

Perakende ürünler arasında; tost, hamburger ve sandviç ekmek çeşitlerinin yanı sıra sade ve tam buğdaylı tortilla ve galeta çeşitleri, tam buğday unu, tiramisu keki, sade ve kakaolu pasta tabanı, yarı pişmiş donuk simit, açma, poğaça gibi ürünler yer alıyor. 

Profesyonel Ürünler

DOYGUN, otel, restoran, kafe ve catering firmaları gibi endüstriyel mutfaklara ise DOYGUN Profesyonel markası ile hizmet veriyor. DOYGUN Profesyonel, ev dışı mutfaklara, simit, açma, poğaça gibi geleneksel tatlardan kruvasan, danish, swirl, mini börekler ve tatlı-tuzlu kurabiyelere kadar 138 farklı lezzet sunuyor.

Acıbadem Hastanesi, Amerikan Hastanesi, Florance Nightingale Hastanesi ve Sofra gibi İstanbul genelinde 40 hastane ve projenin endüstriyel ekmek üretimini yapan DOYGUN, ayrıca ev dışı kanalda donuk ürün tedariğinde de bulunuyor.

Kuruluş Öyküsü

Türkiye’de gıda sektöründe birçok ilke imza atan sektörün duayenlerinden Selçuk Berksan, Doktor Haluk Dayıoğlu’nun tıbbi danışmanlığındaki sağlıklı beslenmeye yönelik arayışları neticesinde, 1997 yılında tam buğday ekmeği üretmeye karar verdi. Bu ekmeği üretmek için Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün kurucularından Prof. Dr. Ayşe Baysal’ın danışmanlığında bir yıla yakın denemeler yapıldı.

Üretime yönelik arayışların yanında buğdayın kabuğu ve kepeği ayrılmadan, olduğu gibi öğütülmesiyle elde edilen tam buğday ununu üreten bir un değirmeni bulundu ve bu değirmene özel üretim yaptırıldı. 1998 yılında bugünkü DOYGUN Tam Buğday Ekmeği’nin ilk numunesi elde edildi. 1999 yılında, tam buğday ununun doyuruculuğuna ve uzun sure tokluk sağlamasına ithafen DOYGUN markasıyla satışa sunulan Katkısız Tam Buğday Ekmeği raflarda yerini aldı. Selçuk Berksan’ın, yurtdışında yaygın olarak kullanılan “Wholewheat” terimine Türkçe karşılık olarak “Tam Buğday” terimini kullanmasıyla bu tabir de ilk defa kullanıldı ve literatüre eklendi.

DOYGUN’un Katkısız Tam Buğday Ekmeği, kısa zamanda bilinirlik kazanarak 2000 yılında ulusal zincir mağazaların raflarında yer almaya başladı. Hatta diyetisyenlerin reçetelerine girdi. DOYGUN’un Katkısız Tam Buğday Ekmeği, 2004 yılına kadar alanında tek üründü ve bu tarihten sonra sektörde DOYGUN’u örnek alan firmalar da tam buğday ekmeği üretmeye başladılar. DOYGUN’un ilk göz ağrısı olan Katkısız Tam Buğday Ekmeği, kendine özgü üretim teknikleri, özgün reçetesi, çok özel seçilen ve üretilen tam buğday unları sayesinde tüketicinin ilk tercihleri arasında olmayı sürdürüyor.